Shakespeare and Company – księgarnia z duszą

Po książkę do Paryża

 

 

Paryż od wieków zachwycał, uwodził i inspirował artystów, a w ślad za nimi ludzi z całego świata. Szczególnie pisarzy przyciąganych intelektualnym klimatem miasta oraz swobodą wypowiedzi, którzy pragnęli przygody i spełnienia. W latach 20. ubiegłego wieku do stolicy Francji przybywali pisarze z całego świata, wśród nich Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, James Joyce, George Orwell, Henry Miller i Alan Ginsberg i inni.

W 1919 roku Sylvia Beach stworzyła niezwykłe miejsce spotkań literackiej elity, które nazwała Shakespeare and Company. Jednak w 1941 roku z powodu wojny zamknięto je. Dziesięć lat później księgarnia wznowiła działalność pod nazwą  “Le Mistral“. Jednak nowy właściciel George Whitman postanowił wrócić do pierwotnej nazwy. Obecnie miejscem zarządza córka Whitmana.

Gdy George Whitman otworzył obecną księgarnie naprzeciwko katedry Notre Dame, miał na myśli specjalną wizję. Chciał twórczej, otwartej przestrzeni, w której miłośnicy słowa pisanego – szczególnie Anglophones – mogliby się spotykać, by dzielić się pomysłami. Jednak poszedł o krok dalej i stworzył miejsce dla podróżujących pisarzy i poetów, pozwalając im spać w nocy wśród półek z książkami. Z miłością nazwał tych nieustraszonych pisarzy ,,tumbleweeds”. Do dziś program tumbleweed trwa nadal, ale pomieszczenia sypialne z wdzięcznością przeniosły się do mieszkania na piętrze w tym samym budynku.

Dziś…

Znając tę ​​niesamowitą przeszłość, Shakespeare & Company rozszerzył swoją działalność o kawiarnię, którą otworzyli pod koniec 2015 roku.

 

 

Obecnie to nie tylko księgarnia. Oprócz 100 tysięcy książek, na piętrze w czytelni znajduje się fortepian dla klientów do użytku, małe zakątki z miejscami do spania lub czytania, skromne stanowiska pracy wyposażone w maszyny do pisania i tablice ogłoszeniowe wypełnione notatkami pozostawionymi przez odwiedzających przez lata. Każda przestrzeń wypełniona jest książkami, przeplatającymi się przedmiotami sztuki, znakami filozoficznymi, a tu i ówdzie, wazonem z kwiatami lub śpiącym kotem.

 

 

 

Shakespeare and Company jest miejscem niezwykle klimatycznym, które przyciąga nie tylko turystów i miłośników książek, ale także wybitnych twórców kinematografii. Księgarnia  pojawiła się w filmach takich jak: „Przed zachodem słońca” Richarda Linklatera, O północy w Paryżu Woody Allena oraz „Julie and Julia” Nory Ephron.  Do dziś odbywają się tu niedzielne herbatki przy lekturze, wieczory poetyckie i spotkania pisarzy. Obecna właścicielka organizuje też co dwa lata festiwal literacki znany jako ,,FestivalandCo”.

 

 

Dla przypadkowego turysty miejsce to będzie zwykłą paryską księgarnią, jednak dla miłośników literatury to miejsce z duszą, gdzie czas się zatrzymał. Miejsce kultu czytelników z całego świata.

Jeśli wybieracie się do Paryża, dopiszcie to niezwykłe miejsce do swojej listy atrakcji.

 

 

3 comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.