Ogrody Luksemburskie

Wiosna w ogrodach Luksemburskich!

 

 

 

Paryż to tętniąca życiem metropolia, w której nie brakuje imponujących budynków, światowej klasy muzeów czy zatłoczonych ulic. Mimo to, mieszkańcy nie mogą narzekać na brak miejsc gdzie można zwyczajnie odpocząć

Idealnym do tego miejscem są Ogrody Luksemburskie, położone w samym sercu miasta. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych parków w Paryżu i Europie, a także lokalny ulubieniec. Wraz z nadejściem wiosny parki i ogrody Paryża mienią  się w innym świetle. Eksplodują pięknymi barwami i zachodami słońca, które są niczym innym jak widokiem zapierającym dech w piersiach. W tym czasie Ogrody Luksemburskie stają się jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Paryżu.

 

 

Ogrody o powierzchni 23 hektarów to skrupulatnie przemyślany kawałek natury z symetrycznymi liniami, zadrzewionymi ścieżkami spacerowymi oraz bajecznie skomponowanymi klombami kwiatowymi. Park zacieniają różne gatunki drzew np. miłorzęby, drzewa cytrusowe, kasztanowce, grusze i jabłonie. Francuski ogród, pełen trawników, fontann, basenów i posągów, zachęca również do relaksu. Jest idealną oazą dla paryżan i turystów w każdym wieku. Od dzieci bawiących się na placach zabaw i żaglówkami, po studentów siedzących na trawnikach, par spacerujących wśród posągów, aż po starszych ludzi grających w szachy i bule.

 

 

Ogród zaprojektowano w 1612 roku za sprawą Marii Medycejskiej. Francuska królowa własnoręcznie posadziła w nim około 2 tysięcy wiązów, co świadczy o tym jak bardzo była zaangażowana w rozwój ogrodu. Dopiero w XVIII wieku park otwarto Paryżanom. Co ciekawe, na jego terenie znajduje się także okazały Pałac Luksemburski, w którym obecnie mieści się francuski Senat.

W ogrodach szczególną uwagę przykuwa słynna Fontanna Medyceuszy, która w 1811 roku została odrestaurowana przez architekta Łuku Triumfalnego. Park zdobi ponad 100 rzeźb! odwiedzający znajdą tam też korty tenisowe, szkołę jazdy konnej, teatr marionetek, estradę koncertową oraz ule, gdzie pasjonaci pszczelarstwa mogą zapisać się na kurs hodowli pszczół.

 

 

Ogrody Luksemburskie trzeba koniecznie odwiedzić będąc w Paryżu. Mają swój niepowtarzalny klimat i według mnie są najbardziej romantycznym miejscem w Mieście Świateł. Będąc tu możesz nie tylko podziwiać piękno natury oraz sztuki stworzonej przez człowieka, ale zwyczajnie odpocząć i zrelaksować się po całym dniu zwiedzania. A czy Ty też poddałeś się urokowi tego miejsca? Daj znać w komentarzu!

 

Przydatne informacje:

Adres: Rue de Vaugirard 19, 75006 Paryż

Wstęp: bezpłatny

Dojazd:

Metro 4,10  stacja Odéon
Metro 4 stacja: Saint-Germain-des-Prés
Metro 10 stacja: Mabillon
RER B stacja: Luxembourg

Godziny otwarcia: Paryskie ogrody są zamykane na noc, Ogród Luksemburski również. Otwiera się go pomiędzy godziną 7:30 a 8:15, zamyka natomiast w zależności od sezonu pomiędzy godzinami: 16:30 i 21:30.

12 comments

  • admin says:

   Dziękuję 🙂 Super,że spodobało się Tobie to miasto. Być może któryś z moich wpisów obudzi w Tobie wspomnienia. Pozdrawiam! 🙂

 1. alchemiaurody says:

  Ogród wygląda naprawdę imponująco, chętnie odwiedzę to miejsce, gdy już będę we Francji. Tam jeszcze mnie nie było, aż zaczynam żałować 🙂

 2. Joanna says:

  Piękne miejsce! O tej porze roku spędzanie wolnego czasu w takim miejscu to sama przyjemność! Poza tym park to idealna sceneria do zdjęć 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.